24.11.2023, Dana Kulhánková

Jak mohou děti v Lounech trávit volný čas 27. 11. 2023

ze dne 24. listopadu 2023

Louny se postarají o děti ze stávkujících škol

Město Louny vychází vstříc rodičům a nabízí jim možnosti, jak mohou jejich děti smysluplně trávit pondělí 27. listopadu místo školy. Ty budou totiž kvůli stávce zavřené. Radní pro sport Jitka Hofmannová (za ANO) a radní pro školství Milan Čermák (SOCDEM) proto ve spolupráci s příspěvkovými organizacemi města vytvořili náhradní program pro zhruba 3 tisíce lounských žáků a studentů.

Pod dohledem zkušených volnočasových pedagogů a trenérů si děti zasportují. V knihovně se mohou i vzdělávat. „Na zimáku se naučí bruslit, ve sportovní hale si zahrají míčové hry, u nás ve fitness se můžou těšit na sportovní a gymnastické aktivity. Starší  děti a studenti gymnázia si mohou zaplavat v plavecké hale. A pro ty nejmenší připravila knihovna promítání pohádek, hry a další aktivity. Dětem stačí svačina, pití, sportovní oblečení a obuv s sebou,“ vyjmenovala radní Jitka Hofmannová, jaké aktivity budou v pondělí 27. listopadu pro děti v Lounech připraveny.

Jitka Hofmannová ve čtvrtek sezvala ředitele městských příspěvkových organizací, kteří měli zájem vytvořit pro děti v den stávky škol smysluplnou činnost. Zapojila se Městská knihovna Louny, Lounská správa sportovních areálů, Lounská správa Plaveckých areálů i Fitness studio Hofmannovi. „Všichni ředitelé se shodli, že stávku podporují a že současně jako město nabídneme rodičům pro děti program. Některým rodičům to může ušetřit starosti s hledáním hlídání,“ řekl mluvčí radnice Marcel Mihalik.

Pondělní program je určen dětem ve věku od 5 let, tedy předškolákům, žákům 1. stupně, 2. stupně i studentům gymnázia. „Pro rodiče, kteří budou potřebovat péči o dítě od 7:45 do 16:00 hodin, bude nejvhodnějším prostorem klub Luna, který zajišťuje knihovna,“ dodal mluvčí radnice.

„Vážím si podpory stávkujícím učitelům. Tiskovému úseku ve spolupráci s kolegyní Jitkou Hofmannovou děkuji, že je napadlo se tímto způsobem postarat o děti ze stávkujících škol,“ pochválil radní a zástupce ředitele stávkujícího gymnázia Milan Čermák.

„Jsem velmi rád, že kolem sebe mám tým schopných lidí, kteří takto rychle zorganizovali náhradní program v době stávky a kteří myslí na druhé. Věřím, že si den děti užijí a rodiče budou mít o starost méně,“ konstatoval starosta Loun Milan Rychtařík.

V Lounech stávkuje většina mateřských škol, všech pět základních škol a gymnázium. Celkem se stávka dotýká přibližně tří tisíc dětí.

Kam mohou děti v pondělí 27. listopadu přijít:

• Městská knihovna Louny (Mírové nám. 1)
    • 7:45 hod. až 16:00 hod. nekonečný pohádkový cyklus (kongresový sál)
    • 7:45 hod. až 13:00 hod. výběr z oblíbených dětských besed (dětské odd.)
    • Zaměřeno na žáky 1. stupně ZŠ
  • Klub(ovna) Luna (SNP 2206)
    • 7:45 hod. až 16:00 hod. interaktivní program v obchůdku Luňáček
    • 7:45 hod. až 16:00 hod. vánoční dílna